Μάρτιος 19, 2018

Αποτελέσματα

Βαθμολογία

Στο παρακάτω αρχείο μπορείτε να βρείτε την αναλυτική βαθμολογία που έλαβαν οι ομάδες, όπως και την ατομική βαθμολογία των μαθητών:

Νικήτρια Ομάδα

Σύμφωνα με τον αριθμό των νικών και τις βαθμολογίες που έλαβαν οι ομάδες στους 4 προκριματικούς αγώνες του Σαββάτου, οι 4 ομάδες με τις καλύτερες επιδόσεις προκρίθηκαν στους ημιτελικούς αγώνες, που διεξήχθησαν την Κυριακή 3 Μαρτίου 2019. Οι ομάδες που προκρίθηκαν είναι οι εξής:

  1. ΑΓΟΡΗΤΕΣ ΤΗΣ ΕΔΕΣΣΑΣ
  2. Βαρβάκειο 1
  3. ΚΑΡΥΑΤΙΔΕΣ
  4. ΠΑΙΑΝΙΕΙΣ ΡΗΤΟΡΕΣ

Την επόμενη μέρα, οι συγκεκριμένες ομάδες διαγωνίστηκαν και προκρίθηκαν για τον τελικό οι ομάδες: «ΚΑΡΥΑΤΙΔΕΣ» και «ΠΑΙΑΝΙΕΙΣ ΡΗΤΟΡΕΣ».

Η ομάδα «ΚΑΡΥΑΤΙΔΕΣ» αποτελούνταν από τους μαθητές:

  • ΦΑΝΤΕΛ ΖΑΚΛΙΝ
  • ΤΖΙΩΚΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ
  • ΦΛΩΡΙΔΟΥ ΜΥΡΤΩ
  • ΔΕΡΕΚΑΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

Ενώ, η ομάδα «ΠΑΙΑΝΙΕΙΣ ΡΗΤΟΡΕΣ» από τους μαθητές:

  • ΠΟΛΥΔΩΡΑ ΜΑΡΙΑ
  • ΠΙΛΑΤΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ
  • ΠΕΤΑΝΑΪ ΦΛΟΡΙΑΝΝΑ
  • ΠΙΕΡΟΥΤΣΑΚΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
  • ΓΟΥΝΟΠΟΥΛΟΥ ΝΙΟΒΗ

Νικήτρια ομάδα των 2ων Πανελλήνιων Μαθητικών Αγώνων Ρητορικής Τέχνης «Μαθητές Αγορητές» αναδείχθηκε η ομάδα «ΠΑΙΑΝΙΕΙΣ ΡΗΤΟΡΕΣ».

Την κριτική επιτροπή του τελικού αγώνα αποτελούσαν οι:

  • Πλιάγκα Εύα – ΠΡΟΕΔΡΟΣ
  • Μάρα Αλεξάνδρα
  • Γεωργόπουλος Γεώργιος
  • Ποδιώτης Ιωάννης
  • Καρακιουλάκη Δήμητρα
  • Μπλούνας Νικόλαος
  • Γιαννακάρα Γεωργία

Καλύτερος/η Ομιλητής/τρια

Επιπλέον, απ’ τις ατομικές βαθμολογίες που έλαβαν οι αγορητές στους 4 προκριματικούς αγώνες του Σαββάτου, αναδείχθηκαν και βραβεύτηκαν οι 5 καλύτεροι ομιλητές του Λυκείου και οι 5 καλύτεροι ομιλητές του Γυμνασίου. Ειδικότερα:

Για το Λύκειο βραβεύτηκαν οι:

  1. ΠΑΠΑΣΑΒΒΑ ΦΩΤΕΙΝΗ
  2. ΠΟΛΥΔΩΡΑ ΜΑΡΙΑ
  3. ΜΑΡΤΙΝΟΥ ΜΑΡΙΝΑ
  4. ΠΕΤΑΝΑΪ ΦΛΟΡΙΑΝΝΑ
  5. ΕΥΑΓΓΕΛΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Για το Γυμνάσιο βραβεύτηκαν οι:

  1. ΦΛΩΡΙΔΟΥ ΜΥΡΤΩ
  2. ΤΟΥΣΚΑ ΜΑΡΙΑ-ΑΝΝΑ
  3. ΚΟΪΔΑΚΗ ΜΑΡΙΑ-ΦΕΝΙΑ
  4. ΠΛΑΚΙΤΣΗ ΗΛΕΚΤΡΑ
  5. ΠΙΕΡΟΥΤΣΑΚΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Βραβείο Ομαδικότητας

Παράλληλα στους 4 προκριματικούς γύρους του Σαββάτου οι ομάδες βαθμολογούνταν και για την ομαδικότητά τους. Η ομάδα που συγκέντρωσε τη μεγαλύτερη βαθμολογία ήταν «Λαλίστατοι», ενώ τη δεύτερη θέση έλαβε η ομάδα «ΚΑΡΥΑΤΙΔΕΣ».